Jazzová sekce 1971 – 1988

Ve středu 17. 1. bude vernisáží zahájena výstava o jedné z nejdůležitějších kulturních aktivit, která měla měla své členy a příznivce i na Trutnovsku. Vedle Udergroundu nebo Charty 77 zaujímala důležité místo Jazzová sekce. Její festivaly Pražské jazzové dny zásadně ovlivnily hudební dění v tehdejší ČSSR. Sekce vydávala časopis Buletin Jazz, edice Jazzpetit a řadu dalších publikací.
A její historii ohraničené daty 30. 10. 1971, kdy proběhla ustavující konference, a 1. 1. 1988, kdy byl propuštěn poslední z vězněných členů jejího výboru – je věnována tato putovní výstava. Dokumentuje uskutečněné i neuskutečněné festivaly,
Pražské jazzové dny, časopis Bulletin Jazz, edice Jazzpetit,Situace a jiné publikace, kulturní a společenský život kolem této komunity i dokumentace přípravy a průběhu soudních procesůs vedením sekce, jejich ohlasy doma i v zahraničí, až po následnou soudní rehabilitaci v roce 1991.
Výstavou se snaží promluvit k pamětníkům a připomenout jim tehdejší léta, kdy byli členy Jazzové sekce, ale i k současnosti a připomenout, že svoboda nebyla nikdy zadarmo. Ani v současnosti není zadarmo a v budoucnosti také nebude zadarmo!
Výstava je unikátním dobové svědectví o práci a boji skupiny svobodomyslných kulturymilovných lidí, aktivistů Jazzové sekce, vtlačených státními orgány ČSSR do role kulturní opozice.Výstava je tedy o boji za nezávislou kulturu s totalitní mocí tehdejší ČSSR. A zároveň slouží k podpoře svobody slova, uměleckého projevu a demokracie v dnešní době.

Vernisáž proběhne ve středu 17. 1. od 17:00 hodin ve výstavním sále Městského úřadu Trutnov. Vystoupí kapela MyBand z trutnovské ZUŠ a dva hosté, bývalí členové Jazzové sekce Tomáš Křivánek a Ivan Prokop. Výstava potrvá do 23. 3 2018.
Výstavu spolupořádá Galerie města Trutnova.